Yaşam Koçu
Yaşam Koçu Nedir? Neden İhtiyaç Duyulur?

YAŞAM KOÇU KİMDİR?

Yaşam koçu, gerekli eğitimleri tamamlamış, alanında uzman kişiye denir. Danışanıyla bire bir ilgilenerek kişinin kendi potansiyelini keşfetmesi, geliştirmesi, kişisel hedeflerini tanımlaması üzerine doğru soruları sorar ve danışanı harekete geçirmek için uygun stratejiler geliştirir.

Her insan, kendisine özel bir dünyadır ve her insanın soruları ve bu sorularına aradığı cevaplar birbirinden farklıdır. Cevabı sadece o kişinin zihninin derinliklerinde gizli olan soruları için, onunla birlikte ona özel bir yolculuğa çıkan yol arkadaşıdır koç.

Koç, kişiye özel anlamlı amacın belirlenmesi ve kişinin o amaca ulaşmasında ona yol arkadaşlığı yapar. Koçluk sürecinde danışan güçlü yanlarını çok daha net bir şekilde görür. Koç, kişinin kendisini daha iyi tanıyıp anlamasına yardımcı olur. Danışanın çevresiyle istenen ölçüde etkili, güçlü ve kaliteli iletişimler kurmasına yardımcı olur. Danışanın ve onun performansını artırır. Koç danışanın doğasına ve değerlerine saygı gösterir, güven verir.

Seste, enerji ve duygulardaki küçük değişiklikleri yakalar. Diğerlerinin içindeki en iyiyi, onlar kendi içlerinde olanı fark edemeseler bile fark eden kişidir. Koç, insanları sorumlu hale getirebilmek, hayalleri ve hedeflerine doğru gidebilmelerini sağlamak için vardır.  

Hedeflerinize ve hayallerinize disiplinli ve hızlı bir şekilde ulaşmanızda size destek olacak Yaşam Koçu Serpil Yaşar’dan bireysel seanslar almak için Serpil Yaşar’la iletişime geçebilirsiniz.

KOÇLUK NEDİR?

Koçluk, insanların kendi cevaplarını bulabilmesi için onları etkin bir biçimde yönlendirme, önemli, tercihler yapmaya devam ettikleri kendi yollarında onları cesaretlendirme ve desteklemenin bir yoludur.

Danışanlar aslında tüm cevaplara sahiptir. Koça göre danışanı düzeltmeye gerek yoktur. Sadece sorular sorar ve danışanı, kendisini keşfetmeye davet eder. Danışanlar kendi çözümlerine ulaştıklarında daha becerikli daha etkin daha tatmin olurlar.

YAŞAM KOÇLUĞU NEDİR?

Yaşam koçluğu, yaşam koçu ve danışan arasındaki yaratıcı ortaklıktır. Bu ortaklıkta, yaşam koçunun bazı görevleri vardır. Bir yaşam koçu danışanın, istediği hedeflere ulaşabilmesi için hayat tarzına uygun bir bakış açısı geliştirmesini sağlar. Danışanı, kendi potansiyelini keşfetmesi ve geliştirmesi için motive eder. Danışanın hedeflerine, karakterine ve bakış açısına uygun eylem planları geliştirir. Danışanın sorumluluk almasını sağlar. Doğru sorularla danışanın ihtiyaç duyduğu cevaplara ulaşmasını sağlar.

Yaşam koçluğu; danışanın motivasyonu artırmaya, yaratıcılığını desteklemeye, arzu ettiği nitelik ve becerileri kazandırmaya yönelik bir çalışmadır. Yaşam koçları kişiyi sırtına alıp hedefine taşımaz; bunun yerine kişinin hedefine yürümesi için itici güç olur ve ona bu yolculukta yol arkadaşlığı yapar.

DOĞRU YAŞAM KOÇUNU BULMAK

Seçeceğimiz yaşam koçu bizi hedefimize ulaştıracak birikime, eğitime, deneyime ve doğru koçluk becerilerine sahip olmalıdır. Bununla birlikte yaşam koçunun eğitimin, deneyimin ve donanımın iyi olması yetmez ayrıca uyumlu bir enerjide de olması gerekir. Danışanla uyumlu bir yaşam koçu güven ortamı da oluşturmuş olur. Güven ortamı danışan için çok önemlidir. Enerjinizin uyuşması ve güven ortamının sağlandığı bir ortamda kendinizi rahatça açabilir ve ifade edebilirsiniz. Böylece çözümlenmek istenen konu detaylıca açığa çıkmış olur ve çözüm süreci hızlanır.

Serpil Yaşar hakkında bütün detayları ve hakkında yapılan yorumları danışan yorumları sayfasından ve  instagram hesabından takip ederek bilgi edinebilirsiniz. 

KİMLER YAŞAM KOÇUNU TERCİH EDER?

Kimler yaşam koçunu tercih eder diye sorarsak, sizlere maddeler halinde açıklayabiliriz:

 • Daha mutlu ve doyumlu hayat yaşamak isteyenler
 • Hayatlarında sorun yaşayan kişiler
 • Kariyerini, işini değiştirmek isteyenler
 • Yaşam tarzını geliştirmek ve yeni kararlar almak isteyenler
 • Hayatlarındaki stres ve sinir ile baş edemeyenler
 • Meslek seçiminde kararsızlık ve kaygı yaşayanlar
 • Hayatlarını planlamakta güçlük çeken kişiler
 • Hayallerini ve hedeflerine hızlıca ulaşmak isteyenler
 • İletişim problemi yaşayanlar
 • İlişki problemi yaşayanlar (Gerçek Aşkı Bulma ile ilgili tavsiyelerimi ww.derinyasam.com/gercek-aski-nasil-bulabilirim/ linke tıklayarak inceleyebilirsiniz.)
 • Hayatına yenilik katmak isteyenler
 • Borçlu olanlar ve para sorunu yaşayanlar

Özgüven eksikliği olanlar

İYİ BİR YAŞAM KOÇUNDA OLMASI GEREKEN ÖZELLİKLER

Yaşam koçluğunda en önemli bakılacak alan, yaşam koçunun iletişim becerisidir. Yaşam koçu, insan ilişkileri, iletişim ve sosyal beceriler konusunda üst ve anlaşılır bir seviyede olmalıdır. Yaşam koçluğu tarafsızlık, empati, anlayış ve sabır gerektiren bir meslektir. Yaratıcılık, enerjik olma, hayatın getirdiklerine karşı heyecanla ve pozitif bir bakış açısı ile yaklaşabilme de yaşam koçlarında olması gereken özelliklerdir. Tüm bu özellikleri geliştirebilen ve bunu iyi bir yaşam koçluğu eğitimi ile gerçekleştirmiş kişilerle kolaylıkla ve rahatlıkla çalışabilirsiniz.

Hedeflerinize ve hayallerinize disiplinli ve hızlı bir şekilde ulaşmanızda size destek olacak Yaşam Koçu Serpil Yaşar’dan bireysel seanslar almak için Serpil Yaşar’la iletişime geçebilirsiniz.

YAŞAM KOÇU İLE ÇALIŞMAK İÇİN 5 GEÇERLİ SEBEP

Yaşam koçuna neden ihtiyaç duyabileceğinize dair geçerli sebepler vardır. Bu hayatınızda sorun olmasını gerektirmez. Hayatınızı en iyi hale getirmek de isteyebilirsiniz. İşte bir yaşam koçuna gitmek için 5 geçerli sebep:

1-Size rehberlik eder: Size her konuda kendi tecrübelerinden ve sezgilerinden bahsederek size destek olur. Her konu hakkında araçlarını kullanarak sizi günümüz kaosundan çekip çıkartır. Bir yaşam koçuyla çalışmak, şu an yaşadığınız baskıların üstesinden gelmenize yardımcı olur. Gerçekten olmak istediğiniz yere gelebilmeniz için size rehberlik ederler.

2-Tutkularınızı netleştirir: Sizin gerçek tutkularınızı net bir şekilde fark etmenizi sağlar. Siz arkadaşınızın eski sevgilisi ile çıkmak istediğinizi düşünüyor olabilirsiniz ve yaşam koçu harekete geçmeden önce sizin emin olmanızı ve doğru adımlarla atarak kendi kararlarınızı netlikle vermenize destek olur.

3-Temellerinizi sağlamlaştırır: Çoğu insan yaşam koçuyla, kendilerine olanak sağlaması için çalışır. Kafanızın içinde dolanan fantastik fikirleriniz olabilir ama bunları gerçekleştirmek adına atılacak adımları bilmiyor veya bunun için yeterince motive olamıyor olabilirsiniz. Kişisel temellerinizi güçlendirerek ve hedeflerinizi saptayarak, siz ve yaşam koçunuz kendinizi desteklemek yönünde adımlar atmaya başlayabilirsiniz.  

4-Gerçek sorumluluklarınızı anlamanızda yardımcı olur: Sorumluluk bilincinde olmanızı ve öncelikli tutmanızı sağlar. Kendinize verdiğiniz sözleri tutmakta zorlanıyorsanız, size bu yolda oldukça fazla katkı sağlar. Kendinizi hayal kırıklığına uğratmanız kolaydır çünkü kendinizi affetmeniz de bir o kadar kolay olur. Ama devreye bir başkası girdiğinde iplere daha sıkı asılırsınız. Disiplin kurmakta kolay hareket edersiniz.

5-Denge yaratmak: Dengeli bir yaşam düşünün; hiçbir şeyin fazla ya da az olmadığı. Yaşam koçları, zihninizi, vücut ve ruhunuzu istediğiniz şekilde dengede tutmak için profesyonel olarak eğitilmiş insanlardır. Size mutluluk ve tatmin için rehberlik edip, yol gösterirler.

YAŞAM KOÇU İLE ÇALIŞARAK NELER YAPABİLİRSİNİZ?

Yaşam koçuyla çalışarak neler yapabilirsiniz sorusunun cevabına şu açılardan bakabiliriz: Dengeli ve bütün içinde yaşayabilirsiniz. Kendinizi gerçekten sevebilirsiniz. Hızlı kararlar alabilirsiniz. Başkalarının ne dediğini önemsemeden, kendi yolunuzda gidebilirsiniz. Potansiyelinizi keşfedersiniz, yapacaklarınızı netleştirebilirsiniz. Hedeflerinizi belirler, hedefe ulaşmak konusunda emin adımlarla ilerleyebilirsiniz. Bakış açılarınızı çoğaltabilir, olasılıklarınızın farkında yaşayabilirsiniz. Daha tatminkar ve huzurlu hissederek hayatınızda yol alabilirsiniz. Yaşamınızda kurduğunuz ilişkileri geliştirebilirsiniz.

Youtube Kanalım

Bir çok farklı alanda ki videolarım için Youtube kanalıma abone olabilir, videolarımı takip edebilirsiniz.