Kişisel Gelişim ve Yaşam Koçluğu
Kişisel Gelişim ve Yaşam Koçluğu

Kişisel Gelişim ve Yaşam Koçluğu

Yaşam koçu, bireylerin yaşamlarında meydana gelen problemlerin kaynaklarını ve çözümlerini bulma aşamasında yol gösterir. Profesyonel yaşam koçluğu danışmanlığı aldığınızda yaşamınızda karşılaştığınız engelleri aşmanız çok daha kolay olacaktır. Kendiniz için doğru olan cevapları kendi içinizde bulmanız çok daha kolay olur.

Yaşam koçu, danışanlarının farkındalık kazanmasına ve değişim süreçlerinin desteklenmesine yardımcı olur. İç gücünüzün açığa çıkması almış olduğunuz danışmanlıklar ile çok daha kolay olur. Motivasyonunuzun artması, potansiyelinizin açığa çıkması, yeteneklerinizi keşfetmeniz, ilişkilerinizin güçlenmesi, hayatlarınızı kendi istekleriniz doğrultusunda planlamanız ve kendiniz için en uygun mesleği seçmeniz yaşam koçluğu danışmanlıkları ile çok daha kolay olacaktır.

Motivasyon ile ilgili detaylı yazım için www.derinyasam.com/basari-ve-motivasyon/ linkinden ulaşabilirsiniz.

Koçluk hizmetleri kapsamında kişilerin hedeflerine ve performanslarına ulaşması için danışan ve koç arasından olumlu bir iletişim süreci kurulur.

Önemli bir yol ayırımında yönünüzü kolay bir şekilde bulabilir misiniz? Ruhunuzu onurlandırarak yaşamayı biliyor musunuz? Sevmediğiniz bir işle uğraşmak sizi yormuyor mu? Huzur, mutluluk ve sevgi ile dolu bir yaşam yaratmanızın önündeki engeller nelerdir? Farkındalık yaratmak ve değişimi sağlamak için yaşam koçu ile çalışmanız yaşamda önünüze çıkan engellerden daha kolay şekilde kurtulmanızı sağlayacaktır.

Yaşam Koçu Danışmanlığı Ne Zaman Alınmalıdır?

Yaşam koçluğu yaşamı hedef alarak gerçekleştirilen bir koçluk hizmetidir. Koçluk hizmetleri sürecinde yaşamınızda mutluluğa ve başarıya ulaşmanız, iş ve özel hayat konularında tatmin edici bir değişim yaşamanız, olaylar karşısında aksiyon alabilecek güçlü bir bakış açısı geliştirmeniz çok daha kolay olacaktır. Yaşam koçluğu hedefinize ulaşabilmeniz için ihtiyacınız olan potansiyelin ortaya çıkmasını sağlar.

  • İlişkilerinizi çok daha sağlıklı bir şekilde baştan kurmayı istiyorsanız
  • Mutlu bir hayat ve yaşamınızın merkezine kendinizi koymayı hedefliyorsanız
  • Hangi mesleği seçmek istediğiniz ile alakalı olarak birtakım belirsizlik ve kaygı durumları yaşıyorsanız
  • Yaşamınızda karşınıza çıkan olumsuz durumlarda kendinizi istemeden de olsa sabote ettiğinizi düşünüyorsanız
  • Hayatınız ve kariyeriniz ile ilgili köklü değişimler yapmak istiyor ancak cesaret bulamıyorsanız
  • Beden, zihin ve ruh arasında denge kurmakta zorluk yaşıyorsanız
  • Kendiniz ile ilgili inançlarınızı artırmak adına ihtiyaçlarınız varsa
  • Duygularınızı çok yoğun yaşıyor ve stres yönetimi ile alakalı sorunlar yaşıyorsanız

Yaşam koçluğu hizmeti almanın zamanı gelmiş demektir.

Oldukça klişe bir cümle olsa da hepimiz hayatın düz bir yol olmadığını dikenlerle ve engellerle dolu inişleri ve çıkışları olan bir yol olduğunu biliyoruz. Yaşam boyunca karşımıza çıkan çeşitli engellerde hayatımızdan ne kadar sorumlu olursak seçimlerimiz de o derece bilinçli olacaktır. Yaşam koçu ile yapılan çalışmalar hayallerin hayata geçirilmesi kolaylığını deneyimlemenize yardımcı olur. Yaptığınız çalışmalar ile zaman içerisinde kendinizin en iyi versiyonuna dönüşebilirsiniz. Güçlü bir şimdi ve gelecek yaratmanız çok daha kolay olur.

Yaşam Koçluğunun Amacı Nedir?

Tüm insanlar hayatlarının iyi olmasını ister ve bu amaçla çaba gösterir. Hayatınızda her şeyin yolunda gitmesini özellikle özel yaşamınızda mutlu olmayı istemeniz son derece doğaldır. Yaşam koçunun amacı bu isteklerinizin olabildiğinde kolay bir şekilde yerine gelmesini sağlamaktır.

Olduğunuzdan daha iyi biri olmak ve başarıya ulaşmanız açısından yaşam koçu hizmetlerinden faydalanmanız önemli bir konudur. Hayat amacınızı yerine getirebilmeniz için duygularınızı en iyi şekilde anlamanız ve empati kurmayı bilmeniz gerekir. Çünkü her insanın başarıyı elde edebilmesinin anahtarı duygulardır.

Yaşam koçluğunun temel amaçları arasında iyi bir terapist olmak da yer alır. Yaşama karşı yanlış bakış açılarınızın değişmesi amacıyla çalışmalar yapılır. Günümüzde çoğu insan hayata karşı yanlış bakış açıları geliştirmiştir. Bu bakış açıları değişmedikçe sürekli olumsuz şeylerle karşılaşmanız kaçınılmazdır. İşleriniz sürekli ters gidiyorsa bu yanlış yolda olduğunuz anlamına gelir.

Bilindiği gibi doğanın belli başlı kuralları vardır ve bu kurallar hiçbir zaman değişmez. Örneğin yağmur yağdığında bitkiler çok daha iyi bir şekilde beslenir ve bu da çok daha iyi görünmelerine yardımcı olur. Güneşin yararları ve zararları her zaman aynıdır. Doğanın kuralları olduğu gibi yaşamın da kuralları vardır ve bu kurallar da hiçbir zaman değişmez. Yeterince anlayamadığınız ve ne yapmanız gerektiğini bilmediğiniz için hayat boyunca terslikler yaşarsınız. Fakat bu durumların değiştirilmesi mümkündür.

Yaşam koçluğunun amacı insanların hayatı doğru bir şekilde anlamasını sağlamaktır. Bu şekilde hayat çok daha yaşanılası bir hal alır. Yaşam koçluğunun bir başka amacı ise hedeflerinizi net bir şekilde belirlemenizi sağlamaktır. Hedefe ulaşmak için ihtiyaç duyulan haritanın doğru ve tam bir şekilde uygulanmasını sağlamaktır.

Yaşam koçu, başarının kesin bir şekilde sağlanması için çalışmalar yapar. Hepimizin hayat yolu ve yaşadığı zorluklar farklıdır. Bu nedenle kişilere özel olarak programlar belirlenmesi gerekir. Başarı, bulunduğunuz konuma ve beklentilerinize göre farklılık gösteren bir olgudur.

Hayatınızın kontrolünü elinize almanızı sağlar. Bu yaşam koçluğunun en büyük amaçlarından biridir. Çoğumuz işimizin ya da ailelerimizin esiri olmuş durumdayız. Bu ikisi arasında dengenin sağlıklı bir şekilde kurulması önemlidir. Çok çalıştığınızda sizlere daha çok iş verilecektir. Yaşamınız boyunca hayır demeyi bilmezseniz sürekli olarak zaman ve emek harcamak zorunda kalırsınız. Bu durum aile ve iş yaşamı bakımından da dikkat edilmesi gereken bir konudur. Dengenin sağlanması açısından yaşam koçu danışmanlığı almak önemlidir.

Beni Instagram hesabımdan takip etmeyi unutmayın.

sevgilerimle…