Konfor Alanı ….

Konfor alanı, alıştığımız düzeni koruyarak, risk almaktan kaçarak, kendimizi güvende hissettiğimiz etrafı görünmez duvarlarla çevrili yaşam alanımızdır.

Başarılı olan insanlar, konfor alanı tuzağını farkeder ve yapılması gerekenleri görerek uygulama yoluna giderler.

İlerlemek, büyümek, gelişmek için konfor alanının dışına çıkma cesaretini göstermek gerekir.

Uzun süredir aynı işi yapıyorsanız  işe gitmek, artık size mutluluk vermiyorsa, yine de bir türlü yeni iş aramak için kendinizde o gücü bulamıyorsanız, konfor alanınız sizi hapsetmiş demektir.

Peki siz konfor alanının dışına çıkmayı hiç düşündünüz mü?

Egomuz  bizi bu alanda tutmak için tüm gücüyle çalışmaktadır. Egomuz değişiklikten hoşlanmaz. Risk sevmez. Bıraktığı yerde sonsuza kadar kalmamız, onu mutlu edecek en güzel durumdur.

Başlangıçlar çoğu insan için hep zordur.  Yeniliklere uyum sağlayabilmemiz çocuklara özgü bir özelliktir. Büyüdükçe bu özelliğimizi kaybettiğimizi malesef söylemek zorundayım.

Yeni bir şehre taşınmak, yeni bir işe girmek, yeni bir ilişkiye başlamak… ilk defa direksiyon başına geçmek… Bizi gerebilir, korkutabilir…

Hatta biran önce yaptığınız işi bırakıp, konfor alanına dönmeyi isteyebiliriz.

Yapmayın….

Arabayı ilk stop ettirdiğimizde vazgeçseydik, araba kullanma gibi keyifli,  güzel bir duyguyu hiç yaşayamayacaktık.

Güvenli olan, her zaman en iyi şeçenek olmayabilir. Önemli olan, güvenli sularda kalmamıza neden olan duygumuz ne. .. Bu bize ne kazandırıyor yada ne kaybettiriyor.

Örnegin, İş konusunda konfor alanımız, kariyerimiz de yükselemediğimiz, ancak bizi asla işten çıkarmayacaklarını tahmin ettiğimiz, mutsuz çalıştığımız bir işimiz mi?

Peki ama nasıl konfor alanından çıkacağız.?.. Gerçek potonsiyelimizi nasıl keşfedeceğiz?..

Konfor alanının dışına çıkmama yardımcı olan, benim kullandığım  etkili uygulamalarımı size de katkı sağlaması niyetiyle,  paylaşmak istiyorum…

Korkularını açık ve net belirlemelisin…

Konfor alanın da, kalma konusunda bir direnç söz konusu ise, bunun arkasında neler olduğuna bir bakmak. Bu korkunun nedenlerini detaylı olarak gözden geçirmek, konfor alanından kolaylıkla çıkmamıza yardımcı olacaktır.

Genellikle reddedilme, başaramama, yalnız kalma korkusu gibi nedenler karşımıza çıkacaktır. Bunları fark edip ilerlemek bizi sonuca götürecektir.

Korkularımız da netleştiğiniz zaman, konfor alanımızdan daha kolay çıkmanıza sebep olacaktır.

Duygularınızı fark edin…

Hayat bize, hep sonraki adımı görüp, ona göre davranmamızı öğretmiş olabilir. Fakat bu bize, sürekli kafada kalmamızı ve duygularımızdan uzaklaşmamızı sağlar.

Aslında bizim için doğru olan,  kalbe ve önsezilerimize danışarak verdiğimiz kararlardır. Bu da içimize dönüp, kalp sesimizi duymamızla olacaktır.

Gelen Dirençe Yenilmeyin…

Yeni sulara yelken açma arifesinde, içimizde başarılı olup olamayacağımıza dair bir şüphe belirebilir. Bu şüphe ve endişe, kendimizi güçsüz hissetmemize neden olabilir. Bu hislere kapıldığımızda onların gerçek değil, iç direncimizin oluşturduğu ayak diremeleri olduğunu farkedelim…

Yaşanmışlıklardan örnek alalım…

Başarısız olacağımızı sandığımız her yeni bir adımda, başka insanların da benzer hikayelerini olduğunu ve imkansızı gerçekleştirmeye çalışmadığımızı kendimize hatırlatmamız faydalı olacaktır. ” Bu yollardan başkaları da geçti, ben de halledebilirim” diye düşünmek bizi motive edecektir.

Yeni Keşfe çıkmak…

Eve giderken yeni yollar keşfetmek, tek başımıza sevdiğimiz bir filme gitmek, alışmadığımız  şekilde hızlı kararlar vermek gibi basit adımlar bile, bizim konfor alanımızdan kolaylıkla  çıkmamıza sebep olabilir.

Bu tarz eylemler uzun vadede bizim öz güvenimizi artırır, bilinmezle daha rahat başa çıkabilmemize yardımcı olur.

Acele etmeyin…

Konfor alanınızın dışına çıkmak için acele etmeyin. Koca koca adımlar atarak sınırlarınızın dışına çıkmaya çalışmayın. Bebek adımlarla ilerleyin. Yapmanız gereken, hayatı biraz tiye almak !! Başarısız olsanız bile bu durumdan ders alıp hayata sarılmalısınız.

Konfor alanınızın dışına çıkmaktan çekiniyorsunuz çünkü yenilgilerden, başarısız olmaktan korkuyorsunuz.

Oysaki,  her yenilginin bizi başarıya biraz daha yaklaştıracağını bilmek ve  korkusuzca adımlarımızı attığımızda, kendimizi keşfedeceğimizi görmek, harika bir duygudur. Gelin bu hayatta kendimize bir şans verelim. Konfor alanının dışına yelken açalım…

Sevgiyle kalın…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir