Öfkemizi Nasıl Kontrol Ederiz…

Öfke, genellikle dışa vurulamayan gerçek duyguların birikimi sonucu ortaya çıkan bir patlama anıdır. Öfkelendiğimiz zaman kalp atışımız, tansiyonumuz yükselir, adrenalin gibi enerji hormonlarımız patlama yapar. Tamamen normal ve insani bir duygu olan öfke, kontrolden çıktığı zaman, fevkalade yıkıcı olabilir. Öfke yaşam kalitemizi son derece  berbat hale getirebilir.

Peki, öfke hayatımızda olması gereken bir duyguysa öfkemizden zarar görmeden onunla nasıl yaşarız. Bununla ilgili pratik günlük hayatımızda uygulayabileceğimiz bir kaç yöntemi sizinle paylaşmak istiyorum.

ÖFKEMİZİ KONTROL ETMENİN YOLLARI….

1. Öfkeli insanlar içlerinden geçen duyguları kontrolsüz kaba bir şekilde dışa vururlar. Küfür ederler, kaba sözler kullanılırlar. İnsanlar öfkeli olduğu zaman, düşünceler abartılır ve dramatik bir durum alır.

Bu tür duyguları farketip “eyvah herşey mahvoldu” gibi kendimizi aşağıya çekecek cümleler kullanmak yerine,” bu durum dünyanın sonu değil”,” öfkelenerek bu durumdan çıkamam” deyip sakinleşmeyi denemeliyiz.

2. Ben mesajları verin. Ne hissettiğinizi ve neye ihtiyacınız olduğunu karşınızdaki kişiyle paylaşın. Direk karşınızdaki kişiyi suçlama durumuna geçmeyin. Çünkü burada önemli olan duygunuzu karşınızdaki kişiye aktarabilmenizdir.

3. Öfkenin altında yatan nedeni bulmaya çalışın. Bu şekilde çözüme odaklanmış olur, öfkenin sizi kontrol etmesinin dışına çıkarsınız. Öfke ve kızgınlıklarınız yerine, problem çözme becerilerinizi arttırmaya çalışırsanız zamanla öfkeye değil çözüme odaklanırsınız.

4. Öfkenizi biriktirmeyin.  Yaşamış olduğunuz öfkenizi farketin. Öfkenizi neyin başlattığını farkedip, kendinizi  kaybetmeden,  başa çıkabilme yollarını uygulayın.

5. Gevşeyin. Derin derin nefesler alın, o ana odaklanmadan başka sizi keyiflendirecek bir durumu hayal edin. Derin nefes alırken, kendi kendinize “Sakin ol” diyerek telkinlerde bulunun. “Sinirimi çıkarmalıyım” diye öfkenin üzerine gidecek telkinlerde bulunmayın. Kendinizi kışkırtmaktan uzak durun.

6. Kaçınma.  Eğer sizi öfkelendirecek durumla karşı karşıya kalıyorsanız, onu görmeme seçeneğinizi değerlendirmelisiniz.

Örneğin, çocuğunuzun dağıtmış olduğu odası o an sizi çok öfkelendirecek ise, kapıyı kapatın. Sakinleştiğiniz de çözümünü düşünün yada konuşun.

7.Çevrenizi değiştirin. Sorunlar ve sorumluluklar üzerinize öyle yıkılır ki, kendinizi çıkmazın içinde hissedip, insanlara veya da durumlara karşı öfkeyle kavrulursunuz. Bu durumda biraz ara verin. Gün için de özellikle stresli olacağınızı hissettiğiniz saatlerde kendinize zaman ayırın.

Örnegin işten yorgun dönen bir anne, stresli olduğu  anı farketip, kendine ayıracağı 10 dakikalık bir süre olursa,  çocuklarının isteklerine, parlamadan daha iyi yanıt verebilir. Onlarla daha kaliteli bir zaman geçirebilir.

Eğer öfkenizin, kontrolünüz dışına çıktığını düşünüyorsanız, ev ve iş hayatınız bu durumdan etkileniyorsa, öfke kontrolü için bir yardım almalısınız.

Unutmayın , öfkeyi yok edemezsiniz, tüm çabalarımıza rağman bizi öfkelendirecek olaylar olacaktır. Bunu değiştiremezsiniz. Ama bu olayların sizi etkileme biçimini değiştirebilirsiniz. Kızgınlık ve öfke tepkilerimizi kontrol ederek, uzun vadede onların sizi daha mutsuz kılmasını önleyebiliriz.

sevgilerimle…

Öfkemizi Nasıl Kontrol Ederiz…” için 2 yorum

 • 5 Nisan 2018 tarihinde, saat 21:55
  Permalink

  Serpil hanım ne kadar güzel bir konu başlığına değinmişsiniz. Günümüz yaşamında katii suretle bilgi verdiğiniz konuda desteğe ihtiyaç duyuyoruz. Size çok teşekkür ediyorum. Yeni konu başlıklarınızı heyecanla bekliyorum.

  Yanıtla
  • 5 Nisan 2018 tarihinde, saat 22:31
   Permalink

   Merhabalar

   Yazilarımı keyifle okuyor olmanıza sevindim. Deginmemi istediginiz konu başlıkları var ise, benimle paylaşırsanız sevinirim.
   Sevgilerimle…

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir