Hayır Demenin Faydaları…

Gerektiği zaman, hayır diyebilmenin kişiye faydaları sonsuz da olsa, bunu nasıl uygunca yapabileceğimizi pek bilemiyoruz. Siz de HAYIR deme konusunda sıkıntı yaşıyorsanız haydi yazıma bir göz atın …

Hayatımızda her gün HAYIR dememiz gereken durumlarla karşı karşıya kalıyoruz.

Örneğin sıkı bir diyetin ortasında size ikram edilen özel yapılmış bir tatlı, yoğun sınav temposunun ortasında aniden çıkagelen bir etkinlik daveti gibi hayır dememizi zorlaştıran ortamlar başımıza gelebiliyor.

Kimse HAYIR kelimesini ne duymayı, ne de söylemeyi seviyor.

HAYIR DEMEK NEDEN GEREKLİDİR ?

…..HAYIR demek sizin sınırlarınızı belirlemenizde faydalıdır, insanlara nerede durmaları gerektiğini çok basit bir şekilde anlatmış olursunuz….

……Aynı zamanda HAYIR demek sizin hayattaki önceliklerinizi belirleme konusunda da yardımcıdır, sizin için önemli olanı ifade etmenize yarar.

……Genellikle evet diyen biriyseniz HAYIR dediğinizde istemediğiniz tavırlarla karşılaşabilirsiniz. Bundan dolayı Hayır dediğinizde özgürleşirsiniz.

……HAYIR demek yapamayacağınız, gereksiz, zorlayıcı yükümlülükler altına girmenizin önüne geçer, sizi zor durumlardan kurtarır.

………Dışlanmaktan, sevilmemekten mi, fırsatları kaçırmaktan mı korktuğunuz için evet diyorsunuz, aslında böyle yaparak tüm bu olumsuzluklara kapı açıyorsunuz.

..…..İnsanları üzmemek,onları hayal kırıklığına uğratmamak için söylenen içi boş evet’ler zamanla size olan güveni zedeler, samimiyetiniz konusunda insanların kafasında sorular oluşmaya başlar.

……Çalışma hayatında da zamanı iyi yönetmek, verimli çalışmak, iyi bir takım oyuncusu olmak için HAYIR demek son derece önemlidir.

…….HAYIR diyebilmek yaşantınızın dizginlerini kendi elinizde tutabilmeniz için önemlidir, kendi yaşantınızın dümeninde olmak için HAYIR diyebilmek gerekir.

……HAYIR demek kendinize olan güveninizi arttıracaktır. İstemediğiniz şeyleri yapmak zorunda olmadığınız konusunda size güç verecektir.

Unutmayın ki HAYIR demek  insanı veya olayı reddetmek demek değildir. Sadece o koşullar altında o işi yapamayacağınızı gerekçeleriyle bildirmek demektir. Bir başka zamanda veya koşulda, kendinizi uygun hissettiğinizde o işi yapabilir veya karşınızdakine başka bir zamanda yardımcı olabileceğinizin mesajını da verebilirsiniz.

Hayır diyerek koruduğunuz kendi sınırlarınız, yönetimini elinize almaya çalıştığınız kendi yaşantınızdır. Bunun farkında olup hayatta HAYIR la   sınırlarımızı çizmeniz gerektiğini bilmelisiniz.

 

sevgilerimle…

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir