İlişkide Bağımlılık….

İlişkiniz hayatınızı çekilmez bir hale getirip mahvediyor. Zamanınızı boş yere harcadığınızı hissediyor ve her geçen gün daha çok içinize çekildiğinizi, dipsiz bir kuyu gibi, sizi bilinmeyene doğru sürüklediğini mi hissediyorsunuz?

Eyvah tehlike çanlarınız çalıyor ….

Mutsuz olduğunuzun farkında olsanız bile, ilişkinizi sonlandırmak, bağımlılıktan kurtulmak gibi zor olabilir.

Özellikle birlikteliğiniz uzun yıllara dayanıyorsa. Birikmiş geçmiş anılarınızla yaşıyorsanız. Mutluluktan başınızın döndüğü ilk günlerde bile, romantik yaklaşmalar şiddetli tartışmalara, sevgi sözcükleri, altında aranan imalı cümlelere dönüşüyorsa bağımlısınız demektir.

Yaşadığınız bu ilişkiden mutlu olmadığınızı bilmenize rağmen, tüm bunlara katlanıyorsanız. Bu sizin bağımlı bir ilişki yürüttüğünüz ve aslında gerçeğin farkında olmadığınız anlamına geliyor. Yada daha kötüsü farkındasınız, sevgiliniz sizi terk edecek diye ilişkiyi keyfine vararak yaşıyamıyorsunuz.  Onu terk edecek gücü, cesareti, özgüveni ve kararlılığı mutsuz olmanıza rağmen,  kendinizde bulamıyorsunuz.

Peki sizi herekete geçirecek ve sadece alışkanlıkların var ettiği, kısırdöngü bir ilişkiyi kesip atmanızı sağlayacak, duygu ve davranışlar neler olabilir hiç düşündünüz mü ?

Gelin Birlikte Bu Konuda Farkındalığımızı Arttıralım….

İlk olarak bağımlı ilişki biçiminden kurtulmayı hayatınızdaki en önemli çözülmesi gerekli konu olarak görmeniz gerekiyor.  Nasıl madde bağımlılığı çok zor ve bırakmak için bir emek gerekiyorsa, aynı şekilde ilişki bağımlılığı da emek ve zaman gerekiyor.

Öncelikle ben merkezci olmak, kendi ihtiyaçlarımızı karşılamak için daha duyarlı olmamız lazım. Kişisel sorunlarımızla ve yetersizliklerimizle cesaretle yüzleşmemiz ve konuların üzerine gitmemiz, hatta gerekirse profesyonel  yardım almamız, sonuca kolay ulaşmamıza sebep olacaktır.

Başkalarını yönetmek ve kontrol etmekten vazgeçin. Manevi dünyanızı genişletin. Kendinizi keşfedin. Neyin size keyif ve huzur verdiğini bulun, bunlara mümkün olduğunca zaman ayırın.

Ayrılma kararı aldığınız zaman, yakın çevrenizden destek almayı unutmayın. İkili katıldığınız ortamlardan mutlaka uzak durun. Sürekli arkadaşlarınızla onun hakkında konuşmayın.  Arkadaşlarınızı da ilişkiniz hakkında konuşmamaları için uyarın.

Kendinize yaşamın farklı alanlarında hedefler koyup, dikkatinizi ilişkiden başka yönlere çevirin.  Örneğin ertelediğiniz kariyer hedefleriniz, hobileriniz gibi…

Bağımlı ilişkilerin en büyük problemi sevgilisinin onu istemediği düşüncesini bir türlü kabul edemediğidir. “Seni sevmiyorum, bırak peşimi” dese bile, bağımlı kişi ilişkinin bitmesi gerektiğini anlamak istemez..Ve böylelikle, ilişki de kısır döngü başlar. Bura da ön önemli adım,  bağımlı olduğumuzu bilip, bu duyguyla yüzleşmemiz gerekmektedir. Onun başkasıyla olabilecek fikrine kendinizi alıştırın. Bu düşünceyle yüzleşin.

Elinize bir kağıt kalem alarak onun olumsuz yönlerini yazın. Ve bu kağıdı hergün defalarca okuyun.

Şunu belirtmeliyim, bu olumsuzluklar evlenmeyi düşünseniz bile, evlendiğinizde de değişmeyecektir. Çünkü kişiyi değiştirmeniz mümkün değildir. Hatta şu düşünceye bile varabilirsiniz. Zaten devam etseydi bir süre sonra ayrılırdık…

Şunu belirtmeliyim ki, insan hayatının merkezine sevgilisini değil, kendisini yerleştirmeli. İlişki hayatımız için önemlidir ama hayatımızın merkezinde bir rol almamalıdır.

sevgilerimle,

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir