Kafa Sesim Susmuyorrrrrrrrrrrrrr…

Yaptığın şeyin doğru olmadığını söyleyen, üç vakte kadar başına kötü şeylerin geleceğini haykıran, geleceğinle ve geçmişinle uğraşan, sürekli seninle savaş halinde olan,  kafanda yaşayan bu sesi  nasıl susturacaksın. İMDATTTTTTT…….   Susmuyorr..

Senin de zihnin de hiç durmadan konuşan, seni aşağıya çeken,  mutsuz eden birisi mi var???

Evet, pek çok kişi gibi sen de olumsuz iç sesin yüzünden sıkıntı mı yaşıyorsun.? Susturmak istemene rağmen , ona yenik mi düşüyormusun ? Ya da negatif düşüncelerin adeta sen de  vücut bulduğu, o iç sesinle artık savaşamaz mı oldun???

“Yapamazsın, sen beceriksizsin,”

“aferin sana yine yaptın yapacağını, bir kere de eline yüzüne bulaştırmadan bir şey başar,”

“o seni sevmiyor,

“boşuna uğraşma yine yapamayacaksın hayaller alemindesin,”

“bu borcu ödeyemezsin”

gibi sözlerle seni senden alan olumsuz iç sesden kurtulmak için,  gel beraber ne yapmamız gerektiğine bakalım.

Bizi  hayattan bezdiren, günlerce gecelerce yakamızı bırakmayan, bu iç sesimizi nasıl kontrol altına alabiliriz?

Öncelikle iç sesin ne olduğunu öğrenerek işe başlayalım.  Bu kafa sesinin tamamen sana ait olduğunu, senin davranışlarından kaynaklandığını anlamalısın. Ne kadar çok geçmişe ve geleceğe takılırsan, o da senin peşini o kadar bırakmaz. Onun konuşmasına ne kadar çok izin verirsen, daha da çok konuşur ve konuşma sıklıkları artar.  Bunu bil…

İç sesini ne kadar görmezden gelirsen  o kadar sesini yükseltir ve yakanı bırakmaz.

Evet Şimdi iç Sesi Susturma Yöntemlerine Bakalım…

Deyelim ki;  iç sesin yapmak istediğin işte asla başarılı olamayacağını söylüyor. O an ne yapıyorsan sakin bir yere geçip iç sesine cevap vermelisin.

Ona” seni duyuyorum, evet söyle bakalım ne diyorsun” diye sorunu yöneltmelisin.

Gercekten başarısız olma korkun var olduğunu düşünelim.” Ben başarısızlık korkumu kabul ediyorum. Onun yerine” şimdi şuandan itibaren başarı duygusunu yaşamayı seçiyorum” diyerek ona cevap vermelisin.  Bu kafa sesin, senin bu vermiş olduğun cevaptan sonra sakinleşecektir.

Her defasında, onun sorduğu soruları cevaplandırdığında ,  gün içinde bu konuşmalar azalacak ve sen daha rahatlayacaksın. Ona soru sordukça sessiz kalmaya, hatta yok olmaya başlayacak. Bir müddet sonra tekrar aynı konu üzerinde başka sorularla karşına çıkacak, yine  aynı şekilde ona sorularını yönelt, o  susup kaybolacaktır.

Yapman gereken diğer bir yöntem ise,

Derin derin nefesler alıp, nefesine odaklanıp ruhunun dinginliğe ulaşmasını sağlamak. Olumsuz iç sesinden kurtulmak. Gerçekten nefesine odaklandıkça iç ses susup kaybolacaktır. Bu nefes  çalışmasını günde 1 defa en az 10 dakika mutlaka  yapmalısın. Kafa  sesin konuşmaya başlayınca,  kendini huzursuz hissettiğin an,  direk nefese geç. VE kesinlikle nefesine odaklan. Başka düşünceler aklına geldikçe, tekrar nefes alışını hissetmeye başla ve  nefese geç. Böylelikle kafa sesin susup enerjin yerine geleçektir.

Olumsuz iç sesi yüzünden problem yaşayanların çoğunun negatif bakış açısına sahip olduğunu görüyoruz.  Negatif düşünceler,  maalesef pozitif düşüncelerin önüne geçerek, daha çok negatif iç sese sahip olmamıza neden oluyor. Bundan dolayı  negatif düşüncelerden kurtulmak için yeni yöntemler denemeliyiz.

Mesela olumsuz cümleler yerine, olumlu cümleler kullanarak , bakış açını değiştirebilirsin. Ağzından çıkan kelimelerin zihninde ne kadar etkili olduğunu deneyimleyebilirsin. Gün içinde konuştuğun olumsuz kelimeleri yakalayıp farketmelisin. Kısacası pozitif düşünme rejimi uygulamalısın kendine. Olumsuz kelimelerini yakala ve olumluya çevir. Bu farkındalığı yaptıkça gerçekten 15 gün içinde herşeyin daha az üzerine geldiğini göreceksin.

Düşüncelerin üzerinde olumlu  hakimiyet kurduğunda, olumsuz iç sesinden de büyük oranda kurtulacaksın.

Başka bir yöntem ise;  insanlara yardım ederek iç sesini susturabilirsin. Gerçekten insanın maneviyatını yükselterek iç huzura ermesi kolay olur. Çünkü yardım etmek içinin huzurla dolmasına, kötü düşüncelerden uzaklaşmana ve iyi şeyler yapıyor olmanın, kişiye verdiği dinginliği yaşamaya sebep olacaktır. Bu yüzden maneviyatını güçlendirmeyi unutma.  Yardım ettiğin birinin gözünde yakaladığın huzuru, kendi içinde  rahatlıkla hissedebilirsin. Bu da sen de, adeta hayatla barışmana sebep olur.

Evet şimdi benim, en çok kullandığım faydasını  gördüğüm rahatlıkla  size tavsiye edebileceğim yöntemden bahsedeyim…

Kafa sesim konuşmaya başladığı an,  daha fazla enerjimi bana vesveseler vererek çalmasını istemediğim için, direk konuşurken 99 ‘dan geriye 0 ( sıfır)  a kadar sayıyorum. Bu şekilde sayma yaptığım da dikkatimi saymaya verdiğim için,  kafa sesi kendiliğinden yok oluyor.

Çünkü nefes çalışmasında olduğu gibi,  burada da dikkatini saymaya veriyorsun ve ses  iptal oluyor. Sürekli rahatsız eden,  iç sesimiz yükseldikçe bu şekilde saymak, zamanla sesin daha hızlı yok olmasına sebep oluyor. Ben bunu kendi üzerim de  deneyimledim. Faydasını yaşıyorum. Bu tekniği düzenli olarak 1 ay uygulamalısın ki faydasını yaşayabilesin. Hatta gün içinde konuşmalar azalacak ve konuşma araları uzayacaktır.  Keyifli bir dinginliğe ulaşacaksın.

Yukarıda verdiğim yöntemlere ilaveten odak noktanı değiştirebilirsin. Olumsuz iç sesi susturmak için, onun sana söyledikleriyle uzaktan yakından alakası olmayan bir işle uğraşmayı deneyebilirsin.

Mesala duş almak da senin negatif düşüncelerinden kurtulmanı sağlayacaktır. Ayrıca suyun olumsuz düşüncelerini alıp götürdüğüne niyet edersen bu da rahatlamanı  arttıracaktır.

Gördüğün gibi, bu konuda yapılabilecek bir sürü farklı yöntemler var. Burada önemli olan, senin için uygun yöntemin hangisi olduğuna karar verip, bunu kendi üzerin de deneyimlemen. Kafandaki sesi besleyip büyütmek istemiyorsan, onun farkına var. O ses sen değilsin…

sevgilerimle…

 

 

 

 

Kafa Sesim Susmuyorrrrrrrrrrrrrr…” için 6 yorum

 • 25 Haziran 2018 tarihinde, saat 10:10
  Permalink

  Kafamin içinde konuşuyorlar susmuyorlar beni delirtiyorlar bi konu üzerinde kendi kendine kuruyor kurdukça sinirlendiriyor zarar veriyorum.kendime başkalarına canım yanıyor ama susmuyor uykularım kaçıyor kendimi boşluğa düşmüş gibi hissediyorum kendi ailem dahil kimseyi kaybetmekten korkmuyorum sanırım deliriyorum

  Yanıtla
  • 26 Haziran 2018 tarihinde, saat 10:58
   Permalink

   Merhabalar Berke Taşcı

   Herkesin kafasının içinde bir konuşan adamı yada kadını vardır bunu bilelim. Önemli olan onu kabul etmemiz ve onunla savaşmamamızdır. Bizler onunla savaşmaya çalıştıkça, o daha da artarak konuşacaktır.
   Şimdi yapmamız gereken onun konuştuklarını duyup ona cevap vermemiz.
   Örneğin bu işe asla giremezsin, sen tembelsin, seni neden işe alsınlar gibi kafanın içinde konuşabilir.
   Ona ben seni duyuyorum, ama bu söylediklerine katılmıyorum diye geri dönüş cevabı verirsen o zamanla konuşmalarını azaltacaktır.Asla evet ya söyledikleri dogru diye ona katılma. O noktada, depresyona girersin.
   Bir de, kafa konuşmalarının çok çogaldığı zamanlarda, derin derin nefesler al. Burundan nefesini içine çek, 7 ye kadar tut ve yavaş yavaş 5 defa da durarak ver.
   Burada onemli olan, nefes alırken nefesine odaklanman. Nefesi lütfen 1 ay deneyin, Göreceksiniz konuşmalar azalacak.
   Bu bilimsel bir tekniktir. Oksijen aldıgınız için size mutluluk hormonunu salgılattıracaktır ve olumsuz kafa konuşmalarından kurtulacaksınızdır.
   Yine ısrarla konuşuyor, hemen sevdiğiniz eglenceli bir film komedi, hareketli bir müzik yada duş alın bunlarda iyi gelecektir. Burada kendinizi mutlu edecek şeyleri yaparak,ona ben seni görüyorum, farkediyorum, fakat sana ragmen herşey yolunda mesajını vermiş oluyorsunuz.
   Sonuna kadar konuşmasına izin vermeyin.
   Gün içinde mutlaka sıklıkla şükredin. Hiç birsey yok ki hayatımda şükredecek diyorsanız bile, aldıgınız havaya, saglığınıza gibi var olanlara şükredin. Asla olumsuz konuşmayın, olumsuz film, haberler, müzik dinlemeyin. Enerjinizi yükseltecek şeylerle ugraşın.
   Bu 1 ay farkında olarak yaşayın. Kesinlikle çok şey yoluna girecektir.
   1 ay sonra sizden tekrar mail bekliyorum.
   Ve benim videolarımı, yazılarımı gün içinde mutlaka sık sık seyredin ve okuyun. Sizi olumluya çekecektir. Kötü konuşmalar kafanızda dağılacaktır.

   sevgiyle kalın

   Yanıtla
   • 10 Temmuz 2018 tarihinde, saat 10:53
    Permalink

    SAYIN BERKE TEBRİK EDERİM İYİ YAZMIŞSINIZ. SANIRIM OSHO ADLI YAZAR DAN ESİNLENMİŞ OLABİLİRMİSİNİZ? KESİNLİKLE O İÇ SESLERLE SAVAŞMADAN OLDUKLARI GİBİ KABULETMEMİZ LAZIM AYRICA KENDİMİZİ KAPTIRMADAN ONLARI İZMEK ÇOK İŞE YARIYOR. MAS MAVİ GÖKYÜZÜNDE BULUTLARIN GEÇMELERİ GİBİ ONLARDA MUTLAKA YOK OLUP GİDECEKLERDİR. ÇÜNKÜ GÖKYÜZÜ BAKİDİR. BULUTLAR GELİP GEÇİCİDİRLER.
    BU TÜM İNSANLARDA YAPICI VE YIKICI GÜÇLER OLDUĞUNU KABUL ETMEMİZ LAZIM. BU DURUM HERKESTE MEVCUTTUR. FAKAT BAZILARI BUNLARLA OLAN DAHA KOLAY ÇÖZÜME KAVUŞTURUYORLAR. HEPSİ BUKADAR.
    EVRENİN SEVGİ VE HUZURU ÜSTÜNÜZE OLSUN.

    Yanıtla
    • 13 Temmuz 2018 tarihinde, saat 00:38
     Permalink

     Mehmet Bey Merhaba,

     Mehmet Bey, ben Serpil Yaşar isim karışıklıgı oldu galiba. Berke diye hitabınız olmuş. Problem degil, ama düzeltmek istedim.
     Yazıma karşılık yapmış olduğunuz farkındalık dolu paylaşımınız harika. Çok beğendim.
     Çok tşkler…

     sevgiyle kalın

     Yanıtla
 • 10 Temmuz 2018 tarihinde, saat 10:39
  Permalink

  MEHMET AKSAKAL,
  MERHABALAR,
  NEGATİF İÇ SESLERİ DURUDRMAK İÇİN BENİM İNANDIĞIM YÖNTEMLER (Kİ SİZDE BUNLARDAN BAHSETMİŞSİNİZ).
  1.O İÇ SESİ SADECE İZLEMEK, BUNLAR BULUTLARIN GELİP GEÇMESİ GİBİ GELİP GİDECEKLERDİR. ZİHNİMİZ ARŞ (MASMAVİ GÖKYÜZÜ BAKİDİR.) O NEGATİF İÇ SESLER İSE BULUTLARDIR.
  2.ANİDEN ZİHNİ ŞAŞIRTMA İLKESİNE DAYANARAK, KOŞ, ONA ATFEDECEĞİN ENERJİYİ SPORA ATFEDESEN, O DÜŞÜNCE Yİ VERİMSİZ KILARSIN.
  3.NEFESİNE ODAKLANABİLİRSİN. EĞER MÜMKÜNSE BİR ARKADAŞINI ARAYARAK DERTLEŞEBİLİRSİN (PSİKOTERAPİ):::::::::::::::::)))
  4.YAPMAKTAN HOŞLANDIĞIN ŞEYLERİ YAPABİLİRSİN Kİ, BU KİŞİDEN KİŞİYE DEĞİŞİR.
  EVRENİN SEVGİSİ VE HUZURU ÜZERİNİZE AKSIN:::::)

  Yanıtla
  • 13 Temmuz 2018 tarihinde, saat 00:44
   Permalink

   Merhaba Mehmet Bey,

   Tekrar farkındalıklı paylaşımınız için çok tskler.
   sevgiler…

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir