Korkularımla Nasıl Baş Ederim..???

Zihnimiz, korku penceresinden baktığı için, dışarıda bir savaş var gibi görüyor ve korkuyor aslında hepsi bu…Korktuğumuz şeyler kendi sınırlı düşüncelerimizin ürettiği yanılsamalardan başka bir şey değil.

Senin, benim, herkesin çeşit çeşit korkuları var. Genel olarak yaşam kalitemizi düşüren, yaşam akışımızı etkileyen, bizi eylemsizliğe sürükleyen korkularımızın olması gayet doğal…

Fakat…

Doğal olmayan tek şey, bu korkuların hayatın tadını çıkarmaktan seni  alıkoymasıdır. Eğer hayatında böyle bir durum varsa, bil ki bu hayatın tadını çıkaramamanın nedeni korkunun kendisi değil, bu korku durumuna senin izin vermendir.

Oysa bu durumu değiştirebilmek senin elinde. Korkularının  hayatını yönetmesine izin vermen yerine, seni harekete geçirmelerini sağlayabilirsin. Korktuğun şeylerin çözümlerini uzakta aramak ve mucizelerin gerçekleşmesini beklemek yerine, şimdi harekete geçebilirsin.

Korkularımızın ana başlıklarından bazıları…

Başkaları tarafından reddedilmek/onaylanmamak…

kontrolü elinden kaçırmak…

bilinmeyene olan korkularımız…

parasız kalma…

başarısızlık…

yetersizlik… gibi.

Tabi ki tamamen korkusuz bir hayat yaşamanın mümkün olduğunu söyleyemem.  Çünkü korku, her insanda var olan bir duygudur. Önemli olan onu bizim yönetebilmemiz ve yenebilmemizdir.

Bu arada size, garantili korkularımızı yenebileceğimiz bir yöntem var diyemem. Ama  öğrendiğim, uyguladığım ve faydasını gördüğüm bazı adımları sizinle paylaşmak istiyorum

1 . KORKULARINI KABULLEN…

Aslında bir çoğumuzda bu korku ve endişeler sürekli var, ama hep beynimizin karanlık bir köşesinde, bizim farkında bile olmadığımız bir yerde yaşıyorlar Biz de sanki onlar hiç yokmuş gibi davranıyoruz.

Ancak onlar orada varolmaya ve yaşamımızın her gününde bizi etkilemeye devam ediyorlar. İşte bu yüzden, ilk adım korkularımızın varlığını kabullenmektir. Bu tek başımıza atacağımız çok önemli bir adımdır. Eğer bunu bugün yapabilirsen korkunu yenme konusunda müthiş mesafe almış olursun.

2 .KORKTUĞUN DUYGUYU YAZIYA DÖK…

Gün içinde korkunu farkettiğin an, hemen seni endişelendiren korkutan duygunu bir kağıt alıp düşünmeden kağıda dök, en ufak detayına kadar yaz. Korkunu yazıya dökmek, onu kabul etmekle birlikte, gün ışığına çıkarmış olursun. Korkuyu yazıya dökerek, tüm  çıplaklığıyla  ortaya koymuş olmak onu artık farkettiğini ve ondan daha güçlü olduğunu hissettirir. Daha sonra, korkunu yazdığın kağıdı  gözünün önünde yakarak, yok olmasını seyredip daha fazla rahatla. Böylelikle bilinçaltına korkularını yok ettiğini göstermiş olursun..Bu da seni müthiş rahatlatır.

3 . KENDİNE  ŞU SORUYU SOR…

Başıma en kötü ne gelebilir.??? Genellikle bu sorunun cevabı korktuğun kadar kötü değildir. Sevdiğin  insan tarafından reddedilmekten mi korkuyorsun.? Diyelim ki reddedildin.  Peki bu hayatın sonu mu?  Kendine  iyileşmen için biraz zaman tanı , yaralarını sar.  Unutma hayat devam ediyor, uygun biri ile mutlaka karşılaşır ve hayatına devam edersin.

4 . KORKUNU TAMAMEN İÇİNDE HİSSET…

Hepimizin öyle yada böyle çeşitli korkuları ve yetersizlik endişeleri var. İş hayatında çok başarılı olmuş, kendinden söz ettirmiş birçok kişinin de, kitaplara konu olan korkuları var. Evet onlar bile, seninle aynı endişeyi yaşıyorlar.

Demek ki duygularda da yalnız değilsin. O zaman kendine kızmak yerine “Yaşadığım bu korkumun beni endişelendirmesi normal deyip” duygunun içinde kendini hisset. Bütünüyle korkuyu gözün kapalı yaşa. Tamamen korkunla yüzleş. Gerekirse duygu yoğunluğu  yaşarken ağlamaktan  korkma.

5  HAREKETE GEÇ VE YAP…

Korkuyu yenmek için kesinlikle yaşadığın korkunun üzerine git. Bunu yapmak senin için zor olabilir. Fakat küçük küçük adımlarla mutlaka korkunu yendiğini deneyimle. Korkunu yenmek için yapman gereken önemli şey harekete geçmektir.

Kendi hayatımdan örnek vermem gerekirse, iş hayatında  herkese karşı yaptığım ilk sunumlarda yüzümün kızardığını, kalbimin duracak gibi attığını hissederdim. Sunumumu eksik veya yanlış yapmaktan korkardım. Ve istisnasız her seferinde bu duyguları  böyle yaşardım. Sunumdan sonra kendimi çok iyi hisseder, her sunum öncesi bu duyguyu hatırlamaya çalışırdım.  Yaşadığım bu deneyim bana korkuma rağmen hareket etmem gerektiğini öğretti.

6 . KORKUNUN ÜZERİNDE ÇALIŞ…

Hayatta bir rakibin olduğunda onunla yarışacaksan önceden bir hazırlık yaparsın. Onu yenmenin taktiklerini öğrenmeye çalışırsın. Bir taktik planın olur ve kendini geliştirirsin. Korkunla vereceğin mücadelede, aynı şeyleri yap. Başarısız olmaktan korkuyorsan çok fazla pratik yap ki, kendini güvende hisset. Ardından bir gelişim planı oluştur, bu planı geliştirmek için gereken tüm yetenekleri ve bilgiyi elde et. Daha sonra korkusuzca planı uygulamaya koy..

7 . ANDA KAL…

Reddedilmek başarısız olmak, parasız kalmak gibi korkular tamamen gelecek zamana ait korkulardır. Şu anda ne olduğu değil, gelecekte ne olacağı ile ilgili korkular yaşarız. Hatta geçmişte yaşanan başarısızlık, iflas gibi korkularımız bizim kaliteli bir hayat sürmemizi engeller.

Geçmiş ve geleceğe odaklanmak yerine sadece şimdiki ana odaklan. Korkularını yenmek, hayallerinin peşinden koşmak için ŞİMDİ bir şeyler yap. Kendini geçmiş ve gelecekle ilgili düşünceler de bulup, gereksiz yere korku üretme.  AN da olmadığını farkettiğin de, derin derin nefesler alıp şuan ne yapıyorsan  ona odaklanmayı tercih et..

8 . HER BAŞARINI KUTLA..

Korkularınla yüzleşip yaşadığın her başarını, mükemmel bir şekilde kutla. Bu kutlamadan sonra başarı hissini tatmış olman, seni bir sonraki korkunla yüzleşmekte ileriye taşır. Her ne kadar küçük olursa olsun, doğru yaptığın herşey de kendini kutla.

Yukarıda bahsettiğim en önemli nokta, korkularımızı yenmenin bir süreç olduğunu hatırlamamız gerekiyor. Korkularımızla ilgili ne kadar erken adım atmaya karar verirsek, bu süreçleri o kadar çabuk geçmiş oluruz.

Çok beğendiğim bu sözü de seninle paylaşmak istiyorum.

Cesaret, hiç bir şeyden korkmamak değil,

Korkularına rağmen adım atabilmektir…

Sevgilerimle…

Korkularımla Nasıl Baş Ederim..???” için 2 yorum

 • 8 Mayıs 2018 tarihinde, saat 13:53
  Permalink

  çok iyi yazmısın cok teşşekür ederim inşallah işime yarar deniyeceğim çok sağol.

  Yanıtla
  • 12 Mayıs 2018 tarihinde, saat 16:34
   Permalink

   Slm
   Faydasinı gormeniz icin en az 21 gun, 3 set yapmanız lazim.

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir