Bilinçaltı Kodlarımız…

Hayattan keyif alabilenler,  zorluklarla karşılaşsalar bile, kendi güçleri ile yaşamı gayet iyi götürebilen,” gerçekten hayat bizim için yaratılmış” diye düşünen insanlardır. Bu insanları gördüğümde çok şaşırırdım.

Bu kişilerin doğduklarında anneden ve babadan  önlerine pasta gibi sunulmuş, hayatlarını  yaşadıklarını düşünürdüm. Bu da beni, çok üzerdi.  Benimse, yürümem gereken zorluklarla dolu bir yolum vardı.

Şimdi dönüp arkama baktığımda, babamın zaman zaman iyiliğimiz gibi düşünüp, bizi haksız yere eleştirmesi,” sen zaten yapamazsın”,” neyi yaptın ki şimdiye kadar” dediği, ya da küçük hatalar yüzünden büyük laflar işittiğimizi hatırlıyorum.

Bu tür davranışlar kendimizle ilgili “DEĞERSİZİM” inancına sahip olmamızı sağladı.  Hele bu duruma, erken yaşlardan itibaren maruz kaldıysak, bu değersizlik duygusunu tamamen kendimize ait bir durummuş gibi, kabul etmiş olduk.  Ve hayata değersizlik penceresinden bakmaya başladık.

Örneğin, sabah uyandınız ve ekmek almak için evden dışarı çıktınız. Markette reyonlara bakan gençten tutun da, kasiyere  kadar herkesin suratı asık ve size “GÜNAYDIN” demek bile istemiyorlar. Bu surat asan insanlara da, siz gülmek istemiyorsunuz ve belki içinizden onları, bu tarz tavırları yüzünden asla sevmiyeceğinizi düşünüyorsunuz.

O an, düşündüğünüz olumsuz duyguların sebebinin, o insanlar olmadığını, anladığınız da, hiçbir şey için geç kalmış değilsiniz. Size gülümsemeyen bir insana, gülümsemeniz ancak kendinizi sevmenizle mümkün olabilir. Karşısındaki kişiden daha çok , kendi mutluluğunu düşünen herkes için bu geçerlidir.

Fakat kendine kızgın olan kişi ,  sadece karşındakini  suçlayarak bu durumu kapatmaya çalışır. Sebep, aslında kendini sevmemesi olmasına rağmen,  bunu görmek istemez.  Ve mutsuzluğunun sebebini  karşısındakinin tavırlarına yükler. Çünkü zaten mutlu olmak istemiyordur. Farkında olmadan hayatta bir seçim yapmıştır.

Kendi yaşadığım, iş hayatındaki değersizlik duygusunu da sizinle paylaşmak istiyorum. Sınır koyamayan  kişi olarak,  bana verilen her görevi koşulsuz kabul ederdim. Çünkü işimi kaybetmekten korkardım. Düşünürdüm ki, üstlerime ve iş yerime iyi bir eleman olduğumu, bu şekilde gösterebiliyorum. Az maaşla çok iş yapmak,  bile beni üzmezdi.

Çünkü bilinçaltı kodum” BEN DEĞERSİZİM. “ Bütün bunları yapmama rağmen, yine de iş yerinde asla terfi almaz, hatta işten istemeyerek ayrılmak zorunda bile kalırdım.

Hatırlıyorum,  ilk iş hayatımda bana verilen işlerde yaptığım hatalarda kendimi çok kötü hissedip, içime kapanıp, insanlarla arama mesafe koyup, mutsuz oluyordum. İş hayatına, yeni girmeme rağmen, yanlış yaptığım işlerde kendimi beceriksizlikle suçluyordum.

Önümde yürümem gereken yolların çok zor ve meşakatli olduğunu düşünüp, hiçbir şekilde  zorlamadan tercihlerimden vazgeçiyordum.  Sanki en beceriksiz kişi bendim.

Yapmadığım hataları,  ölüm kalımmış  gibi düşünüp, karşımdaki kişiye kendimi savunurken bile, gözlerim doluyordu.  Bu girdabın  içinden, senelerce çıkamadım. Çok severek başladığım işten bile, kısa sürede acı çekerek ayrılmak zorunda kaldım. Çünkü benim için hayat zordu. Ve ben değersizdim.

Bu durumumu sizinle paylaşmamın en büyük sebebi gerçekten içindeyken olayları farketmeden yaşayabiliyorsunuz. Kendinizi haksız yere hayattan soğutuyorsunuz.  Sonra ilerki yaşlarda, oluşturduğunuz bu bilinçaltı kodların farkına varmayıp, gereksiz yere hayatta çok fazla çaba harcıyorsunuz.  Farkına varmadan mutsuz, mağdur olmayı kabul eden bir hayat yaşıyorsunuz.

Yukarıda bahsettiğim gibi, kendini sevmeme  duygusunu uzun süre farketmeden yaşadım. Ne zaman ki, mutlu olabilmem için öncelikle,  kendimi sevmem gerektiğini öğrenmiş olmam, yaşadığım, beni mutsuz eden tekrarları görüp, onlarla  ilgili bilinçaltı kodlarımı temizlememe sebep oldu.. Gerek  spirütüel insanlardan, gerekse yaşam koçlarından yardım alarak yoluma devam ettim.

Gerçekten sanki önümde hayat, ayrı bir pencere açtı.  Kendi iç mutluluğumuzu keşfetmeyi başardığımız da, zaten etrafımızda hayat kolaylıkla akmaya başlıyor.

Bizi mutsuz eden yanımızla yüzleşip, bunu kabul edebilirsek, bu yanımızın bir süre sonra ortadan kalkma olasılığı da artıyor. Bu çoğu kez bilinçli bir çabayı gerektirse de, bazen çözüm hiç fark etmeden gerçekleşiryor. Böyle bir süreyi başlatmış olmak, kendi değerimizi farketmemizi sağlıyor.

Çünkü kendimize hoşgörülü oldukça, diğer insanların kusurlu yanlarını da, daha kolay kabul edebiliyoruz.

Dolayısıyla onlarla  gerçek anlamda bir şeyler paylaşabilmenin gururunu yaşıyoruz.  Böylelikle iç huzurumuzu bulup, hayattan keyif almaya, Kendimizi sevmeye ve hayatı kolay yaşamaya başlıyoruz.

Yaşadığınız tekrarlarınızı farkedip, sizi mutsuz eden,  sizi üzen, hayatınızı zorlaştıran,  tüm duygu ve davranış kalıplarını bilinçaltı çalışmalarıyla temizleyebileceğinizi ve kalbe dönerek sevgi frekansında  yaşamanın,  mümkün olduğunu hatırlatmak isterim.

Mutlu yaşamak , hayata ayak diremek değil, akışta kalarak, mutluluğu deneyimlemek için burdayız…

sevgilerimle…

Bilinçaltı Kodlarımız…” için 5 yorum

 • 29 Eylül 2018 tarihinde, saat 21:05
  Permalink

  Merhabalar Serpil hanım.Sitenize olumlamalar nasıl yapılır başlığı ile arama yaparken ulaştım.Hakkımızda bölümünü girdiğimde hemşeri olduğumuzu gördüm.Kastamonu’dan selamlar öncelikle.İsmim Mutlu(bay) fakat mutsuz bir kişiyim ismimin tam tersine.Olumsuzluklar yaşadıkça isteklerimin aksi-tersi oldukça bende kendimi değersiz duygusu oluştu.Sorum aslında şu; Etrafında mutluluğunu sürekli törpüleyen,engelleyen insanlar varken mutlu olunabilir mi? Bir fikir söylediğin de olaya hep olumsuz yaklaşan yapamazsın,edemezsin ne gerek var işin mi yok v.s gibi yaklaşımlar varken mutlu olunabilir mi insan kendini mutlu edebilirmi

  Yanıtla
  • 5 Ekim 2018 tarihinde, saat 14:11
   Permalink

   Merhabalar Mutlu bey

   Oncelikle hemşeri olarak beni bulmuş olmanız çok keyifli. Kan çekmiş olabilir.. Tanıştığımıza memlun oldum.
   insanın mutlu olabilmesi ise tamamen kendi seçimlerine bağlı. Ama bizler maalesef motivasyonumuzu
   bizim dışımızdaki insanların söylediklerinden aldığımız için, insanların bize söyledikleri, bizi çok etkiliyor. Dolayısıyla dışa bağımlı oluyoruz.
   Bu da bizim mutsuzluğumuza sebep oluyor.
   Burada size tavsiyem kendinizi taktir ettiğiniz yönlerinize adapte olun. Onları farkedin.
   Yapmak istedikleriniz de ise, çok büyük adımlar atmayın. Çünkü olumsuz bilinçaltı kodlarınız olduğu için, kafanızdaki ses size sürekli olumsuz konuşup sizi hedeflerinizden alıkoyacaktır.
   Önemli olan küçük küçük de olsa harekete geçin. Ve ilk adım olarak etrafınızdaki olumsuz insanlarla aranıza mesafe koymalısınız.
   Yardımcı olabildiysem ne mutlu… Takıldığınız yerlerde tekrar görüşmek üzere…

   sevgiyle kalın…

   Yanıtla
 • 12 Aralık 2018 tarihinde, saat 22:26
  Permalink

  Merhaba Serpil Hanim,

  Oncelikle bu yol gosterici yaklasiminiz icin tesekkur ederim. Paylasimlariniz gercekten cok aciklayici ve net …Size internet de parayi hayatima nasil cekerim diye arastirirken ulastim. Ben de yillarca aile sirketinde calisan ancak elinde bir sey kalmayan birisi olarak buradayim. Bilincalti Kodumu sizin yazdiginiz gibi yaptim ve kendimi cok zengin hayal ettim ve yasadigim duygular; Mutsuzluk, Yalnizlik, Yogunluk,Paraya cok deger vermemek, Para kazanmanin zor oldugu dusuncesi..
  Sizden rica etsem nasil bir yol izlemeliyim. Ayrica belirtmek istiyorum cok isteyerek, heves ederek basladigim isler de bir yarim kalma soz konusu,tamamlayacak enerjim ve disiplinim yok eskiden boyle degildim ama belki isimizde yasadiklarim bu sekilde bir durum olusturdu. Siz de Spirutuel insanlar ve yasam koxclarindan aldiginiz egitimlerle asdiginizi soylemissiniz…Kendi basimiza ustesinden gelebilir miyiz ?Sizin boyle bir egitiminiz var mi ?Ya da tavsiyeniz olur mu ? Simdiden cok tesekkur ederim. Sizi tanimak guzel.Sevgiyle kalin…

  Yanıtla
  • 18 Aralık 2018 tarihinde, saat 19:11
   Permalink

   Fatoş hanım Merhaba

   Geri bildiriminiz için çok tskler.
   sevgilerimle…

   Yanıtla
  • 18 Aralık 2018 tarihinde, saat 19:17
   Permalink

   Merhaba Fatoş hanım

   Anladıgım kadarıyla parayla ilgili bilinçaltı olumsuz kodlarınız var.
   watsaptan 5322731072 telefonumdan detaylı konuşabiliriz.

   sevgilerimle

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir