Geçmişi Bırak...!
Geçmişi Bırak

Geçmişi Bırak…!

Olumsuz içerikli geçmiş olaylarla yaşamak, çoğu zaman bize, değersizlik, pişmanlık,  suçluluk,  kandırılmışlık, öfke, kin dolu duygu ve düşüncelerle baş başa kalmamızı sağlar. Aslında biz, geçmişe ait yaşadığımız olayı hatırlamakla kalmaz, şu anda var olan huzurumuzu da kaçırmış oluruz.

Geçmişi unutmaya çalışmak, hatırlama oranını artırır. Çünkü unutmak için devamlı kendimize yapmış olduğumuz “unutmalıyım, unutmalıyım” telkini bize tekrar tekrar olayları hatırlamamızı sağlayacaktır.

Bundan dolayı bizi üzen ve mutsuz eden olaylar değil, bizim onlarla ilgili bakış açımız, duygu düşünce ve yorumlarımızdır. Olaylarla yıllarca beraber yaşamak yerine, onları çözmek, analiz etmek kendimiz için yapacağımız en doğru adımdır.

Geçmişi Bırak, Peki Bunu Nasıl Yapacağız?

Hayatla ilgili bakış açımızı genişletmemiz, bizi kısır döngüye saplanmaktan korur. Geçmişe takılmak, bugünü, anı yaşama arzusunu da alır götürür.

Önemli olan acıları, yeni bakış açılarıyla, dar kalıplardan uzaklaşarak irdelemek, ama geçmişe takılmadan irdelemek, şimdi ve burada olma kavramlarını görmezden gelmeden irdelemek…

Acılar bizler de, derin izler bırakırken, farkındalıklarımızı da artırır. Bu tür deneyimlerin farkına vardığımız zaman, psikolojik olarak güçlenmemizi de sağlar.

Yaşanılan olayları öncelikle kabul etmeliyiz. Kabul etmek onaylamak değildir. Yaşanılanı doğru bulmasak bile, kabuk edersek, çözüm kolaylaşır.  Keşkelerle yüzleşmemiz sadece hayal kırıklıklarımızı artırır. Olayın yaşandığı gerçeğini değiştiremez.

En önemli konulardan biri  ”olayı, o zaman ki koşullarda” yorumlamamız. Bizler geçmişe ait olayı o günkü şartları ve koşulları göz önünde tutmadan,  bu günkü koşullarımız da yorumluyoruz. Ve böylece, hayal kırıklıklarımız ve keşkelerimiz artıyor. “Eğer bugünkü aklım olsaydı “şöyle yapardım… gibi kendimizi üzecek yorumlarda bulunuyoruz. Bu şekilde davranarak kendimize haksızlık yapmış oluyoruz.

HAYAT bugün bize verilen en büyük hediyedir. Bunu farkında olup hayatımıza hakettiği değer ve sevgiyi verip yaşamalıyız.

Hayatınızda yolunda giden tek şey, evdeki evcil hayvanınızın size gösterdiği sevgi bile olsa, bundan mutlu olmalısınız. Bu sizin geleceğe umutla bakabilmenize yardımcı olacaktır.  Kısacası hayatınızdaki güzelliklere odaklanın ve şükredin.

Geçmişteki negatiflikleri günümüze taşımayın. Geleceğe bakın, ilerlemeye devam edin. Hayatta moralinizi bozabilecek çok şey var, ama istediğiniz her an yeni bir sayfa da açabilirsiniz. Her zaman olumsuza odaklanıp kendinize haksızlık etmeyin.

Hayatta her şeyin bir nedeni olduğunu kabullenin.  Unutmayın, yarın yeni bir gün. Her ne olursa olsun, yaşamın tadını çıkarın. Geriye bakarak, önünüzü asla göremezsiniz.

Kendinizi sevin…

Sevgiyle kalın…